Kristal Mermer Cila

Kristal Mermer Cila

Kristal Mermer Cila

Kristal mermer cilalama yöntemi, mermer yüzeylerin parlatılma sürecidir. Mermer yüzeylerin dış etkilerden korunması, dekoratif bir görünüm kazanması için dış yüzeyine fiziksel güç uygulanarak çeşitli kimyasallar ile cilalanması gerekir.

Temizlik sektöründe yaygın olarak tercih edilen iki tür cila maddesi vardır. Söz konusu cila çeşitleri polimer ve kristalize ciladır. Her iki uygulama yönteminin de kendine göre üstün tarafları vardır. Hangi uygulamanın yapılacağına profesyonel ekibimizin incelemesi sonunda karar verilmelidir.

Kristal Mermer Cila Uygulaması Nasıl Yapılır?

Cila uygulaması yapılmadan önce yüzeyin iyice temizlenmesi gerekir. Temizleme işlemini müteakip yüzey kurutulmalıdır. Cila uygulaması yapıldıktan sonra yüzeyin belli bir süre kullanılmayacağı göz önünde bulundurularak gerekli tedbir alınmalıdır. Bu kapsamda çeşitli uyarı levha ve yazıları mermerin bulunduğu mekâna asılabilir.

Cila uygulaması yapılmadan önce mermer yüzeyde kalan eski cila ya da parlatıcılar çeşitli kimyasallar ile sökülmelidir. Aksi halde cila uygulamasından istenen sonuç alınamaz.

Uygulama esnasında kullanılacak ekipman ve ürünlerin eksiksiz hazır bulundurulması gerekir. Cila uygulaması için kullanılacak malzeme ve ekipman cila yapılacak yüzeyin büyüklüğüne göre değişir. Uygulama, paspas yapılıyormuş gibi bir yöntem ile yapılır. Uygulama esnasında hava şartlarının değişkenliği göz önünde bulundurulmalıdır. Genellikle uygulama sonrasında 45-60 dakika arasında kuruma süreci sonlanır.  Zeminin kurumasından sonra istenen sonuç elde edilene kadar kat uygulamasına devam edilir. Genellikle 2-3 kat cila işleminden sonra istenen sonuç elde edilir.

Profesyonel Kristal Mermer Cila Uygulaması

Cila uygulaması sonrasında ortam en az 4-5 saat insan trafiğine kapatılmalıdır. Söz konusu sürenin bitmesini müteakip en az bir gün boyunca zeminin üzerinden ağır malzemeler taşınmamalıdır. Uygulama, yüksek devirli cila makinesi kullanılarak yapılır. En son zeminde kalan cila kalıntılarının temizlenmesi için makinenin altına beyaz keçe takılmak suretiyle işlem tamamlanır. İşlem tamamlandıktan sonra cilanın temas ettiği tüm malzeme ve ekipmanlar temizlenmelidir. Beklendiği zaman malzemeler yapışacak ve bir daha temizlenmesi çok zor olacaktır.

Kristal mermer cila, son derece uzun ömürlü bir cila türüdür. Söz konusu cila, polimer cila türünden 5-6 kat daha dayanıklıdır. Ayrıca kristal mermer cilasının dayanıklılık ile paralel olarak fiyatının da diğer cila türlerine nazaran fazla olduğu düşünülebilir. Uzun süre kullanım göz önünde bulundurulduğunda ödeyeceğiniz ücretin buna değeceğini düşünebilirsiniz.