İnşaat Sonrası Temizlik

İnşaat Sonrası Temizlik

İnşaat Sonrası Temizlik

İnşaat sonrası temizlik, sektör içerisinde en zahmetli olan temizlik çeşitlerinden biridir. Söz konusu faaliyet kimiler için bir kâbusa dönüşebilir. İnşaat esnasında etrafa harç, boya gibi malzemelerin dökülmesinden kaynaklı temizlik çok zor hale gelebilir.

Firmamız bünyesinde yapılan inşaat temizliği faaliyetinde gerekli tüm ekipmanlar fazlasıyla kullanılır. Bunun için inşaat temizliği yapılacak dairenin hangi odasının ne zaman temizleneceği konusunda gerekli plan yapılarak sistemli bir çalışma gereklidir. Bunun için genellikle gerekli olan ekipmanlar şunlardır.

·        Süpürge

·        Faraş

·        Çöp torbası

·        Yüzey temizleyiciler

·        Yer paspasları

·        Toz ve cam bezleri

Tabi sağlıklı şekilde bir ev temizliği yapmak için maske ve eldiven kullanımı da ihmal edilmemelidir.  

İnşaat Sonrası Temizlik Püf Noktaları

Yukarıda da açıklandığı gibi inşaat temizliği son derece zor ve zahmetli bir faaliyettir. Bu iş için öncelikle inşaattan kalma moloz yığınlarının ortadan kaldırılması ile işe başlanmalıdır. Ortalıkta yer alan ambalaj malzemeleri, kutular, inşaat atıkları ortadan kaldırılmalıdır. Çıkacak çöpler, çöp torbaları yardımıyla dairenin dışına taşınmalı ve atılmalıdır.

Evdeki kaba pislikler atıldıktan sonra dairede başa çıkılması gereken en büyük problem tozdur. Bu kapsamda elektrikli süpürge ile zemin süpürülerek faaliyete devam edilebilir. Evde henüz elektrik yoksa paspas ve kova yardımıyla zemin silinerek faaliyet sürdürülebilir. Zeminle ilgili gerekli tedbir alındıktan sonra detaylı ve deterjanlı temizlik aşamasına geçilebilir.

İnşaat Sonrası Temizlik Nasıl Yapılır?

Zemin temizliği tamamlandıktan sonra cam temizliğine geçilir. Camlar, çerçeve kısımları ile birlikte ayrıntılı şekilde temizlenmelidir. Bu aşamada alüminyum doğramalar üzerindeki yapışkanlı etiketlerin sökülmesi de gereklidir. Sökülen etiketler çöp paketlerine doldurularak temizlik sonrasında bina dışına atılmalıdır.

Sonrasında duvarların silinmesi, tuvalet ve banyonun temizliği ile işleme devam edilir. Duvarların silinmesi esnasında sabunlu su kullanmakta fayda vardır.  Tuvalet ve banyoda inşaat sonrasında bolca inşaat harcı yer aldığı görülecektir. Ispatula yardımı ile fayanslardaki harçlar çıkarıldıktan sonra yüzey temizleyici deterjanlar ile hijyenik bir ortam haline getirilmelidir. İnşaat sonrası temizlik esnasında bol bol sıvı ya da krem temizlik maddeleri kullanılmalıdır. Firmamız, temizlik konusunda her türlü talebinize cevap verecektir.